KÖPEKLERDE KRONİK BRONŞİT

KÖPEKLERDE KRONİK BRONŞİT

Köpeklerde kronik bronsit, Herkese Merhaba bugün sizlere alt solunum yolu enfeksiyonu olan bronşların patolojik enfeksiyonu hakkında bilgi vermek istiyorum. Kronik bronşitisin normal bronşitten farkı bronşların artık telafisi olmayacak şekilde genişlemesi ve yangının görülmesi olayıdır. Bu durumda bronşlarda yangı sonucu sıvı birikir ve bu sıvı aleveolların hacminin kapasitesini azaltır bunun sonucunda da soluk alıp vermede zorlanma burun akıntısı baş ağrısı gibi semptomlar görülmeye başlanır.
Süre gelen akciğer ödemi veya enfeksiyonu sonucu bronş ve bronşçuklarda yoğun bir enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon erken zamanda tedavi edilmez ise bronşların doku bütünlüğü bozulur.

Kedi ve köpekler yaşadığı iklime göre de bir takım değişiklikler sonucu bronşitisin görülmesi olasıdır. Çünkü nemli iklimde yaşayan köpeklerde bronşitis görülme oranı yüksektir.
Bronşit genellikle yaş ortalaması 5 in üzerinde bakılan köpeklerde görülmektedir. Tabi ki Köpeklerde kronik bronşitin görülmesinde uygun bakım ve beslenme koşullarında barındırılmaması da büyük etkendir. Nemli rutubetli, yoğun sigara dumanında bakılan köpeklerde bu durumun görülme sıklığı bir hayli fazladır. Bronşitisin kedi ve köpeklerde görülmesinde bir takım etkenler vardır. Bunlar kedinizin veya köpeğinizin duyduğu alerjenler, çeşitli enfeksiyonlar, uygun bakım ve beslenme koşullarında barındırılmayan hayvanlarda kronik bronşit sık görülmektedir.
Kronik bronşitte, köpeklerde semptomlar, ara ara veya bir takım nöbetler şeklinde rastlanan öksürükler dikkat çeker ve hastalıktan şüphe etmemize neden olur. Nöbetler şeklinde görülen öksürükler kronik olmayan bronşitisde de rastlanılmaktadır. Köpeklerde kronik bronşitin, Kronik olarak adlandırılması için 1 yıllık süre zarfında 2 aylık zaman arasında süregelmesi gerekir.

Kronik bronşitin klinik semptomları şu şekilde sıralanabilir:
1)Hastanın 5 yaşın üzerinde olması,
2)Uzun süreli seyahetler,
3)Aşısı olmadan uzun süre bakım evleri ve barınaklarda kalması,
4)Çevre kirliliği yüksek olan, tozlu ortamda barına veya alerji oluşturabilecek gıda veya maddelerle uzun süre temas etme ( temizlik maddeleri, herhangi zehirli solunum için zararlı içerkli maddeler, çeşitli alerjen oluşturabilecek gıdalar.)Köpeklerde Bronşit
Hasta köpeklerde gözlemlenen en önemli ve ciddi semptom öksürüktür. Öksürük belirli periyotlar halinde süregelir ve başlarda vücutta herhangi bir klinik semptom göstermez.
Hastalığın kesin tanısı akciğer radyografisi sonucu koyulmaktadır.

 

Hastalığın tedavisinde bakım, beslenme ve barınma şartları iyileştirilir. En yakın veteriner hekime gidilerek vakit kaybetmeden tedavisine başlanır. Hastalığın tedavisinde , bronşları boşaltacak ilaçlar, bakterilere karşı antibiyotikler, vitaminler ve boğazın tahrişini azaltacak şuruplar içirilir.

Tüm sorularınız için 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir