YAVRU KEDİ SAHİPLENİRKEN

YAVRU KEDİ SAHİPLENİRKEN

 

Yavru kedi sahiplenirken,Makaleme başlamadan önce birazcık kedilerden bahsedelim istiyorum. Kedilerin geçmişlerine indiğimizde kedileri ilk olarak evlerinde, çevresinde bakan besleyen büyüten eski mısırlılardı. Kedi eski mısırlara göre sevgi ve şefkat duydukları bir evcil hayvanın yanında tapındıkları da bir objeydi. Bu yüzden genellikle evlerinde piramitlerde inançlarına göre tapındıkları ve sevdikleri bu objeyi resim ederlerdi. Eski mısırlardan günümüze kedilere olan bağlılık büyüyerek ve çoğalarak geldi.

Bu yazımda Yavru kedi sahiplenirken evimize gelmeden önce  bilinçlenmemiz ve ona çok iyi bakabilmemiz küçük ip uçları vereceğim. Annesinden ayrılarak gelmiş veya annesiz gelen bir kedinin sıcaklığı ve sevecenliği hiçbir canlıda yoktur şüphesiz. Onun o masum, ürkek bakışları çoğumuzun kalbini yerinden çıkaracak kadar heyecanlandırır ve sevindirir. Bu güzel bebeğin eve geldiği zaman en iyi koşullarda bakılması için elimizden geleni yapmak isteriz.

Onun yaşam kalitesi ve yaşam standartlarını en üst seviye çıkartabilmek için bir takım sorumlulukları da almalıyız. Birincisi güzel bir gıda ile beslemeli, Ona huzurlu bir ortam sağlamalı ve düzenli Veteriner Hekim kontrolüne götürmeliyiz muhakkak.

Yavru kedi sahiplenirken cinsiyeti ne olursa olsun onun muhteşem masumiyeti karşısında hepimizin içi erir elbette. Cinsiyet her ne kadar ilk başlarda önemli olmasa da ergenlik döneminden itibaren karakteristik cinsiyet özelliklerini gösterecektir. Erkekler biraz daha sırnaşık ve oyuncu olurlar çabuk güvenirler kendilerini sevdirmeye ve temas ederek yaşamaya bayılırlar. Dişiler ise tam tersi. Dişiler biraz daha kontes olur. Tabiri caize prenses olurlar ağırdan satarlar. Her zaman bir şüphe ile yaklaşır çok fazla kendilerini sevdirmezler ama kibarlardır narin ve naziktirler. Günümüzde de bayanların özelliklerini kısmen taşırlar.

Yavru kedinizin cinsiyeti ne olursa olsun ona evinizin kurallarını muhakkak öğretmelisiniz neresi onun özel alanı olduğu, neresi onun girmeyeceği alan olduğu tuvaleti, mama kapları nerede olduğunu ona tek tek göstermelisiniz. Kısacası onun da artık evinizde yaşayan bir birey olduğunu unutmayın ve ona saygı duyun bu çok önemli bir nokta.

Unutmayın ki yavru kedinizin bebeklik döneminde kazanacağı alışkanlıklar ilerleyen dönemlerde de onun karakteristik özelliklerinin bir parçası oluyor. Bu sebeple bu çağda verilen eğitimler yasaklamalar öğretilen teknikler unutulmuyor. Bu sebeple bu yaşlarda ona ne vermek istiyorsanız ne anlatmak istiyorsanız en uygun ve doğru biçimde anlatmalısınız.  Kedinizi ne kadar iyi tanır ve daha çok vakit geçirirseniz aranızdaki bağda o kadar kuvvetli olacaktır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Tüm Sorularınız için

No votes yet.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir