Kusmanın Nedenleri

Kedi ve Köpeklerde Kusmanın Nedenleri

 

Bu gün sizlere kedi ve köpeklerde kısaca kusmanın nedenleri hakkında bilgi vericem Öncelikle kusmanın tanımını yaparak başlayalım.

KUSMA: mide içeriğinin güçlü kontraksiyonlarla dışarıya çıkarılmasıdır.

 

Burada Çıkarılan içeriğin ne olduğu rengi ve miktarı kusmanın nedenleri hakkında bilgi verir. Kusmalar pek çok farklı sebepten dolayı görülebilir. Basit bir gıda intoleransından da olabilir. Ciddi bir organ yetmezliğin de görülebilir. Bunun anlaşılabilmesi için kusmanın nedeninin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bunun için hastanın yaşı, en son ne yediği, yedikten kaç dakika sonra kustuğu, aşılarının durumu, yabancı cisim kemirme alışkanlığı olup olmadığı sorulur. Sonrasında verilen cevaplara göre gerekirse kan tahlilleri, Radyografik muayene veya ultrason ile muayene yapılabilir.

 

Şimdi kusmanın sebeplerine başlayalım.

 

1)Yeni doğan Yavrularda kusmalar mide çıkışında ki daralmadan dolayı görülmektedir. Mide çıkışında ki kassel yapı alınan gıda miktarına göre otomatik olarak daralır veya genişler. Yavrularda henüz bu yapı gelişmediği için fazla miktarda gıda alındığı zaman kassel yapı kontrolü sağlayamaz ve kusmalar görülür. Mideyi bir balon olarak düşünürsek mide çıkışı da balonun ucu olur. Balonu su ile doldurursak Normalde midenin anatomik yapısından dolayı balonun ucunun genişlemesi gerekir yeni doğanlarda bu yapı gelişmediği için basınç oluyor ve kusmalar meydana geliyor kısaca böyle açıklanabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için az miktarda gıdayla sık sık besleme mide çıkışını zorlamayacak kusmalarda görülmeyecektir.

2)Eğer kedi veya köpeğiniz annesinden ayrıldıktan sonra aşıları düzenli olarak yapılmamış ise çeşitli viral enfeksiyonlara yakalanabilirler. Bu viral enfeksiyonlar sonucu da kusmalar görülebilir. Bunların en sık görülenleri köpeklerde (Distemper(gençlik hastalığı), Parvoviral enteritis halk arasında (kanlı ishal diye tabir edilen hastalıklardır. Kedilerde ise (Fiv, felv, fip, feline panlökopeni hastalıkları kusmalara neden olabilir.) Bu viral hastalıklardan herhangi biri görülüyor ise onun tedavisine ayrıca başlanmalıdır.

 

3)Midede yabancı cisim bulunması sonucu da kusmalar görülebilir, burada dikkat edilmesi gereken dışkı çıkışının olup olmamasıdır. Çünkü yabancı cisim olgularında bir tıkanıklık var ise dışkı çıkışı gözlenmez ve bu durum oldukça tehlikelidir. Bunun anlaşılabilmesi için radyografik ve ultrasonografik muayenelerin yapılması gerekebilir. Ayrıca midede çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan dolayıda kusmalar görülebilir.

4)Gıda kökenli yanlış besleme yapılması sonucunda da kusmalar görülür. Bozuk gıda yeme, ani yapılan mama değişikliği, kalitesiz besin değeri olmayan gıdaların verilmesi, kemikli et verilmesi veya alışık olmadığı yağlı baharatlı bir gıda vermekte kusmalara sebep olur.

5)Parazit uygulamalarının yapılmaması veya aksatılması sonucunda da kusmalar görülür. Çünkü yoğun paraziter enfestasyonlarda mide ve bağırsakkusmalara neden olur.

6)Başka bir neden kedilerde tüy yumaklarıdır. Özellikle uzun tüylü kedilerde gördüğümüz midede biriken tüy yumakları kusmalara neden olur ve bu kusmalarda tüyler görülür. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka düzenli olarak kedinizi taramalısınız ve o tüy yumaklarının midede birikmesini önleyen dışkı ile birlikte rahat atılmasını sağlayan malt dediğimiz macunları düzenli olarak kullanmanız bu tür problemlerin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

7) Çeşitli toksikasyonlar(zehirlenmeler), stres faktörleri, mide dönmesi olguları, aç karnına aşırı ilaç tüketimi, böbrek , karaciğer bozuklukları da kusmalara sebep olmaktadır.

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir