KUSMA SONRASI TEDAVİ

KEDİ VE KÖPEKLERDE KUSMA SONRASI TEDAVİ

 

Kusmanın nedenleri hakkında önceki makalemde bilgiler vermiştim. Kusmanın altında yatan sebep bulunduktan sonra kusma tedavisine vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Çünkü kusmalar ile birlikte yoğun sıvı ve elektrolit kaybı görülür, mide öz suyu artar buda hayvanda karın ağrısı ve iştahsızlığa neden olur. Gerekli kontrol yapıldıktan sonra midenin daha fazla hasar görmesini engellemek ve sıvı elektrolit kaybının önüne geçebilmek için, çeşitli serumlar antibiyotikler, mide koruyucuları, kusma kesiciler, ağrı kesicileri hekimin tercihine göre uygulanabilir.

 

Tedavi de hekimin gerekli gördüğü durumlarda hastaya 8-12 saat midesini dinlendirmesi için gıda verilmez. Sonrasında mide bağırsak sistemini çok fazla yormayan, yağ oranı düşük, yüksek sindirilebilir  oranında özel hazırlanmış konserve veya kuru mamalar tercih edilebilir. Eğer bu mamalara erişemiyorsanız patates haşlaması, yağsız yoğurt, yağsız tavuk göğüsü de verilebilir. Bu gıdaları verirken tekrar kusmaların yaşanmaması için azar azar mideyi yormadan verilmesi gerekmektedir.

 

Yoğun kusmalar mide kanamaları ve mide harabiyetine sebep olduğu için kusmalar sonucunda köpüklü sıvılar görülebilmektedir. Basit bir olgu olarak görünse de bu kusmalar küçük dostumuz için gerçekten yıpratıcı yönü fazladır. Kusmalar sonucu yemek borusu ve yutak da bir takım tahribe sebep olabilir. Bu durumda yumuşak gıdalar tercih edilmesi hastanın yutkunurken yorulmaması için önemli bir çözümdür. Yoğun kusmalar sonucu mide ve bağırsaklarda gerginlik ve ağrı gözlenebilir. Bu durumda eğer evcil dostumuzu yerden yukarıya bir yere kaldıracağımız zaman midesine ve bağırsaklarına çok fazla yüklenmemeliyiz.

 

Kusmanın asıl nedeni bulunup tedavi edildikten sonra  küçük dostlarımız bir daha böyle problemler yaşamasın diye alınacak bir kaç önlem hakkında bilgi vermek istiyorum.

 

  1. Gıda geçişlerini önceki gıdayla karıştırarak geçiniz.
  2. Pişmiş kemik kesinlikle vermeyiniz.
  3. Köpeğinizin veya kedinizin yoğun bir şekilde çim tüketmesine olanak vermeyiniz.
  4. Gıda niteliği olmayan yabancı maddeleri kemirmelerinin, yine benzer oyuncakların yutulmamasına özen gösteriniz.
  5. İnsan gıdası olan bir takım baharatlı, tuzlu yağlı gıdalardan mutlak suretle uzak tutunuz. Evden bir şeyler vermek istiyorsanız onlar için zararsız olabilecek gıdaları doğru şekilde tüketmelerini sağlamalısınız
  6. Çevredeki her türlü akar, sinek ilaçlarına temasına ve kullanmasına izin vermeyiniz.
Rating: 4.5/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir