KEDİLERDE EOZİNOFİLİK GRANULOM

KEDİLERDE EOZİNOFİLİK GRANULOM

 

Kedilerde Eozinofilik granulom genellikle kedilerde görülmektedir. Hastalık vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir. Çoğunlukla erişkin dişi kedilerde çift taraflı veya tek taraflı olarak görülmektedir. Eozionofilik granulom genellikle viral veya alerjik nedenlerden vücudun verdiği yanıt olarak görülmektedir. Hastalık deride gözlemlenir ve granulom şeklinde yapılar bulundurur.

Bağışıklık durumu düştüğü zaman veya herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık baskılandığı zaman eozinofilik granulom görülme olasılığı yüksektir. Nedir peki bu bağışıklığın baskılandığı durumlar. Kızgınlık belirtileri, doğum, uçak stresi, aşılamalar, viral etmenler, bakteriyel etmenler, herhangi bir organ yetmezliği, alerjiler , deri bütünlüğünün bozulması, akarlar ve kirler olarak sıralanabilir. Diğer nedeni olan viral etmenler sonucu kedilerde eozinofilik granulomun gözlenmesi . Burada da aslında bağışıklık büyük rol oynamaktadır. Virüsler çoğalarak vücudun bağışıklığını düşürürler ve bir takım hastalıklara yol açarlar. Bu durumda deride de eoziniflik granulomlara rastlanır.

 

Kedilerde Eozinofilik granulom üst dudak kenarı, alt dudak, yanak  ve damakta çok sık olarak görülmektedir. Alerjik durumlarda deride boyun altı, karın çevresinde de görülebilir. Ayrıca hasta yalanma sırasında ayağını bu bölgelere değdirdiği için parmak içleri ve ayak bölgelerinde de bu tarz lezyonlara rastlanabilir. Hasta sahibi çoğunlukla egzema, mantar, uyuz gibi hastalıklarla  kedilerde eozinofilik granulomu karıştırmaktadır. Hastalık üst dudakta kronik olgularda görülür. Ayrıca yavaş gelişen ilerleyen, ülseratif özellikte bir lezyondur. Hastada iştahsızlık görülmektedir. Bunun yanında kaşıntı ve huzursuzluk dikkat çeker. Eğer kısa sürede doktora götürmez ise lezyonlar büyüt ve vücudun çeşitli yerlerine yayılır.

 

Kedilerde Eozinofilik granulomun iyileşmesinde öncelikle bağışıklığın neyin düşürdüğünün saptanması gerekmektedir. Sonrasında bağışıklığı düşüren neden bulunduktan sonra ona yönelik tedavi başlanır. Hatta gerekirse hemogram kan sonuçlarına daha bakılması gerekebilir. Bu hususla hastalığı gören hekimin tedavi prosedürüne saygı duyulmalı ve onun tedavisi uygulanmalıdır. Kısaca tedavi konusunda sizler bilgilendirmek gerekirse, bağışıklığını güçlendirecek materyaller kullanılabilir. Vitamin mineral takviyeleri, deride yoğun lezyon ve üremeler var ise antibiyotikler kullanılır. En önemlisi ise depo bir kortizon ilk etapta uygulanması tedavinin prognozu açısında iyi gelecektir. Bunların dışında deri destek tedavisi içeren balık yağları kullanılmaktadır. Hastalığın tedavisi olgunun durumuna göre 1 hafta ile 3 hafta arasında değişmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Tüm sorularınız için 

Rating: 4.3/5. From 11 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir