KEDİLERDE ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

KEDİLERDE ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında etken feline rhinotracheitis veya feline calicivirus dür. Bulaşma solunum yoluyla olabileceği gibi direk temasla da bulaşmaktadır. Ayrıca enfekte kediye ait herhangi bir materyal ile teması sonucu da bulaşabilmektedir. Virüslerin vücutta çoğalıp enfeksiyona sebep olması süresi 3-7 gün arası değişmektedir.

 

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında klinik belirtiler taşıdığı etkene göre değişiklik göstermektedir. Felin rhinotracheitis virüsü taşıyanlarda burun akıntısı, göz akıntısı, salivasyon, gözlerde enfeksiyon, burunda tıkanıklık ilk göze çarpan belirtilerdir. Enfeksiyon başlangıcında ateş 40 derece civarındadır. Beden sıcaklığı ara ara 39 dereceye düşse de hastada iştahsızlık, halsizlik, göz ve burun akıntısı yoğun bir şekilde devam etmektedir. İlerlemiş olgularda ağız içi epitelinde dilde çeşitli ülseratif dokular gözlenmektedir. Feline calicivirüs enfeksiyonunda ağız içinde aftlar ve akciğerin derin dokuları yoğun bir şekilde etkilemektedir. Ağız içi ve burunda akıntı en dikkat çeken klinik belirtilerdir. Ağız içinde aftlar dilde yaralanmalar görülebilmektedir. Hasta bu yüzden yemek yemede zorlanır . Gingivit ve stomatite neden olabilmektedir. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir diğer etken chlamydia felistir buda en belirgin olarak konjuktiviteye sebep olur.

 

Bununla beraber göz yaşı akıntısı dikkat çeker. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmez üzerinden uzun süreler geçer ise ilerleyerek alt solunum yollarını kapsayan akciğerler, bronşlar ve bronşçuklara iner burada ödeme sebep olur. Alt solunum yoluna inen enfeksiyon da solunum güçlüğü , iştahsızlık ve halsizlik daha ağır hissedilir.

 

 

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinden bahsedecek olursam. Tedavi temel kural bağışıklığı yüksek tutmak ve virüslerin çoğalmasını engelleyecek ajanlar kullanılmalıdır. Bunun dışında semptomlara yönelik tedavi başlanır. Ağız içinde yaralar var ise mutlaka onlara yönelik bir tedaviyede başlanmalıdır. Bu süreçte daha yumuşak gıdaların tüketilmesi için konserveler ve lapalar kullanılır. Burun delikleri günlük olarak izotonik tuzlu su veya burun spreyleri ile açılmalıdır. Zor ve inatçı bir tedavi süreci sizi beklemektedir geçti diye tedaviyi kesinlikle yarıda bırakmayınız. 1 haftalık süren antibiyotik tedavisinin ardından bile bağışık güçlendiriciler devamlı olarak kullanılmalıdır.

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir