KEDİ VE KÖPEKLERDE PİYODERMA ( BAKTERİYEL DERİ ENFEKSİYONU)

KEDİ VE KÖPEKLERDE PİYODERMA

Kedi ve köpeklerde piyoderma olarak adlandırılın bakteriyel deri enfeksiyonları deride en sık görülen deri enfeksiyonları arasında yerini alır. Deri, vücudun tamamını örten vücudu bir çok etkenden koruyan ve destekleyen en büyük organdır. Deri bakteriyel, fiziksel, kimyasal ve bağışıklık sistemi gibi birçok önemli savunma sistemine etkisi olmasına rağmen bakteriyel deri enfeksiyonları oldukça sık görülmektedir. Bakteriyel deri enfeksiyonlarının çoğu stafilokoklarr tarafından oluşturulur bu yüzden stofilokokal piyoderma diye adlandırılır. Etken nazal, anal  ve genital mukozanın genel florasını oluşturur.

 

piyoderma
mehmet koç vetmate

Kedi ve köpeklerde piyoderma deri florasındaki bakterilerin aşırı üremesi sonucu gelişmektedir. Piyoderma çoğunlukla alerjik reaksiyonlar, pire ısırığı alerjisi, hipotiroidizm, saboreik dermatitis ve uyuz etkenleri sonucu altta yatan sebebe karşılık oluşturmaktadır. Piyodermada derinin en üst katmanı olan epidermiste aşırı bakteri üremesi sonucu gelişmektedir. Ayrıca bu üremeler epidermiste erezyona ve harabiyete neden olur. Yüzeysel piyodermada epidermis ve kıl folekülleri bölümü etkilenmiştir. Derin piyodermada dermiş ve subkutis etkilenir Derin piyodermada lezyonlar ağrılı ve şişkindir. Bölgede akıntı ve enfeksiyon yoğun bir şekilde görülmektedir.

 

 

Kedi ve köpeklerde piyoderma tedavisinde enfeksiyonun şiddeti bölgenin harabiyetine, derinin bütünlüğüne göre değişim göstermektedir. Tedavinin mantığını deri bütünlüğünü bozan etkenin ortadan kaldırılmasına dayanmaktadır. Piyodermaya neden olan asıl etken ortadan kaldırılır öncelikle bunun tedavisine başlanmalıdır. Egzemalar, mantar, uyuz enfestasyonları sonucu bakteriyel deri enfeksiyonları görülmektedir. Öncelikle bunların tedavisine başlanmalıdır. Deride herhangi bir enfeksiyon olduğu zaman birbirine dönüşebilmektedir. Örneğin uyuzla mantar birlikte görülebilir Bununla beraber pire alerjileride ortaya çıkmaktadır. Burada bütün etkenlere birden yönelik tedaviye başlanmalı bunun yanı sıra deri desteği de yapılmalıdır.

Kedi ve köpeklerin bakteriytel deri enfeksiyonlarında genel tedavi prosedürü şöyledir. Doğru etkin bir antibiyotik, antibiyotiğin doğru doz ve aralıkta kullanılması. Hayvanın derideki bölgeyi daha fazla irrite etmemesi için yakalık takılarak bölgeye ulaşması engellenmeli ve böylelikle daha etkin iyileşme sağlanır. Deri ve kıl foleküllerini besleyen balık yağları kullanımı deri enfeksiyonlarında iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Ayrıca deri sağlığını koruyan ve destekleyen balık içerikli veya hypo alerjik yapmayacak gıdalar ile beslemede piyoderma tedavisinde büyük rol oynamaktadır

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir