KEDİLERDE TOXOPLAZMA

KEDİLERDE TOXOPLAZMA

Kedilerde toxoplazma enfeksiyonları son derece ciddi sorunlardır. Toksoplazmanın yaşam siklusunda kediler son konaktır. Kediler enfeksiyonu dışkıyla atarlar etken dışkıda 1-3 hafta canlı kalır. Bu dışkıyla gelen enfeksiyonları kuş, fare, insan, kedi, köpek alır ve bağırsak epitellerine göçü başlar. Etken plansenta ve anne sütüyle de bulaşabilmektedir.

Kedilerde toxoplazmada klinik bulgular, yavrularda daha çok bağışıklığı baskılanması ile görülmektedir. Hastalık daha çok 2 yaşın üzerindeki erişkin kedilerde rastlanır. Plasenta yoluyla bulaşmada yavrularda kısa sürede ölüm görülür. Enfekte olmuş ama yaşayan yavrularda , iştahsızlık, halsizlik, düşkünlük dikkati çeker. Bunun yanında antibiyotiklere yanıt vermeyen yüksek ateş oluşturmaktadır. Doğum sonraki enfekte olan kedi yavrularında bağışıklık düşmesiyle birlikte, akciğer ödemi, solunum güçlüğü, myokardit , karaciğer yıkımlanması görülen diğer semptomlardır. Daha büyük yaşlarda hastalığa yakalanan erişkinlerde gastrointestinal bozukluklar ve respiratorik sorunlar görülmektedir. Gastrointestinal bozukluk olarak diyare dikkat çeker. İlerlemiş olgularda dışkıda zaman zaman da kan görülebilmektedir. Kediler zayıflamış ve düşkün haldedir. Antibiyotiklere yanıt vermeyen yüksek ateş bu hastalıktan şüphelenmenize neden olacaktır.

Kedilerde toxoplazma enfeksiyonlarında diğer bulgular kusma, ishal, sarılık, ağırlık kaybı ve gözlerde buğulanma görülmektedir. Bu bulgularda kedilerde FIP hastalığı ile karıştırılabilmektedir. İlerlemiş olgularda çeşitli sinirsel semptomlarda görülmektedir. Bu sinirsel semptomlar sonucu nörolojik bir takım bozukluklar denge kuramama, nöbet şeklinde görülen ataklar, tikler, zayıflık dikkat çeker. Tanıda Elisa testi yardımcı olur. Dışkıda toxoplazma oositleri görmekte tanı konusunda hekime yardımcı olan bir diğer faktördür.

 

Kedilerde toxoplazma tedavisinde en önemli şey erken teşhis ve uygun antibiyotiktir. Klinik belirtiler kaybolduktan sonra daha tedaviye 2 hafta daha devam etmek gerekebilir. Diyare durumu için bağırsakları yormayacak yüksek sindirlebilirlikte olan gıdalar verilmelidir. Pirinç lapası, yoğurt , patates haşlaması verebilirsiniz. Ayrıca bağırsakları için çeşitli hazır probiyotiklerde iyileşmesini olumlu yönde etkileyecektir. Dışkısıyla temas olacak başka kediniz var ise mutlaka kum kaplarını ayrı kullanmalısınız. Toxoplazma insanada geçebilecek bir etken olduğu için kum temizliğini eldivenle yapmanız sizin sağlığınız içinde koruyuculuk sağlayacaktır. Kedilerin çiğ avlanmasının önüne geçilmeli iç parazit tedavisininde mutlaka zamanında yapılmasına özen gösterilmelidir.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir