KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi neredeyse her köpek besleyen bireyin ortak sorunu olarak ilk akla gelen durumdur. Oysaki bu sorunu çözmek için kesinlikle acele etmeyiniz. Onun henüz bir bebek olduğunu ve bu ihtiyaçlarını istemsiz olarak yaptığını unutmayınız.

 

Yavru köpeklerin karın kasları 5 -6 aylığa kadar yavaş yavaş geliştiği için idrarını tutmakta zorlandığını unutmayınız. Burada önemli olan çiş ve kaka eğitiminde gıda alımı ve su tüketim ihtiyaçlarıdır. Tuvalet eğitimi kolay bir süreç değildir sabır ve aynı zamanda zaman ayırmanız gerekmektedir. Kaka ve tuvalet eğitimi için dışarıya çıkarabileceğiniz aşılarını bittiği tarih en doğru zamandır.

 

Öncelikle 2 hafta boyunca ve bundan sonra her zaman belirli bir saat aralığında hayatını devam ettirmemiz gerekiyor. Bunun için sizin müsait olduğunu saat aralıklarına köpeğinizi uygun hale getirmelisiniz. Mamasını ve suyunu belirli saatlerde yiyecek, dışarıya belirli saatlerde çıkacak ve bu durumu çözeceğiz. Şimdi ilk olarak çiş zamanlarını hatırlayalım. Köpekler oyun oynadıktan sonra , uyandıktan sonra, mama yedikten sonra çiş yaparlar. Bu anlardan sonra dışarı çıkartabilirseniz çok iyi olur.

 

 

Şimdi gıda tüketimine göre planlayalım. Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Köpeğinizin önüne mamasını koyalım 20 dakika bekleyelim yedi yedi 20 dakika sonra mamasını mama kabına boşaltalım yediği kadarı ona yetecektir. Mama yedikten hemen sonra su içme isteği doğacaktır. Suda içtikten 10 dakika sonra küçük dostumuzu gezmeye çıkartacağız ve tuvaletini yapana kadar inatla gezdireceğiz. Tuvaletini yaptıktan sonra eve geleceğiz ve suyunu azaltacağız. Akşam öğününe sıra geldiği zaman yine aynı mantığı izleyerek 20 dakika mantığını uygulayacağız mamasını koyacağız 20 dakika mamasını yedi yedi yemediği zaman kuru mamasını kaldıracağız. Mama yedikten sonra su tüketim ihtiyacı doğacak ve su tüketecek. Aynı şekilde su içtikten 10 dakika sonra tekrar dışarıya çıkaracağız ve çiş kaka yapmasını sağlayacağız ilk hafta sabah akşam kaka yapmayabilir endişelenmeyin sonrasında düzeni oturacaktır.

Böylelikle köpeğiniz mama ve su içtiği zaman dışarı çıkma gereksinimi hissedecek ve dışarıya bu ihtiyaçlarını gidermesini öğrenecek. Tabi ki ilk zamanlarda bir takım kazalar olacak ama bunlar zafere giden yolda küçük engellerdir onu da bir şekilde çözeceğiz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir