KEDİ VE KÖPEKLERDE SEYAHAT ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER

KEDİ VE KÖPEKLERDE SEYAHAT ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER

Kedi ve köpeklerde seyahat öncesi alınacak önlemler şu şekilde açıklanabilir ;
Seyahat kedi ve köpeklerde gerçekten dikkat edilmesi ve özenle takip edilmesi gereken önemli bir süreçtir. Bu süreçte kedi ve köpeklerin en az zarar görerek bu durumu atlatmaları onların piskolojisi ve yaşam kalitesi açısından önemlidir. Seyahat pek çoğu için önemli bir stres faktörü oluşturmaktadır bu süreçte de yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

vetmateapp

 

1) Seyahat öncesi evcil hayvanınızın karnesi tam ve eksiksiz olarak yanınızda bulunması gerekir.
Aşıları zamanında karnesine işlenmiş, ismi , doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı kısaca eşgal bilgilerinin tamamı doldurulmuş olması gerekmektedir. Bazı havayolu firmaları ayrıca veteriner hekim onaylı sağlıklı uçuş belgesi de istemektedir. Bunu havayolu şirketinizle mutlaka görüşünüz.

2) Evcil dostunuzun isimliği veya künyesinin olması onun olası bir karışıklık durumundan kurtaracaktır.

3) Seyahat öncesi 6-8 saat öncesinden mutlaka mamasını önünden kaldırınız ve yol boyunca kesinlikle mama tüketmemesine özen gösteriniz. Araç ve uçak içerisinde ki sarsıntılara çok fazla alışık olmadığı için kusmalara sebep olacaktır. Bu durum sağlıklı ve huzurlu bir seyahat öncesi için gerçekten çok önemlidir.

 

 

 

4) Kedi ve köpeğinizi seyahatler öncesi onları içerisinde güvenli hissedebilecekleri taşıma çantalarında taşıyınız. Arabada serbest şekilde taşınırken olası bir sert fren veya trafik kazasında hayatını tehlikeye atmış olursunuz. Ayrıca taşıma çantası içerisinde kendilerini izole bir yaşam kurup daha huzurlu ve güvenli yolculuk geçireceklerdir.

5) Uçak ile taşınacak evcil hayvanlar için önceden yer ayırtmayı unutmayınız. Kabinde taşınmayacak evcil hayvanlar için önceden teyit almalı kontrolünü sağlamalısınız.

6) Seyahat öncesi ve sonra 2 gün kesinlikle hiçbir şekilde aşı yaptırmayınız.

7) Seyahat öncesi aşırı bir şekilde tepki ve agresyon gösteren kedi veya köpekler için sedasyon etkisi gösteren ilaçlar mevcuttur. Doğru ölçü ve yeteri dozda kullanımı daha huzurlu ve az stresli yolculuk geçirmesini sağlayacaktır. Bazı durumlarda evcil dostlarımız mide bulantısı sebebi ile de bir takım kusma problemleri yaşamaktadır. Onlar içinde mide bulantısını azaltacak ilaçlar mevcut onu de hekiminizden isteyebilirsiniz.

8) Yolculuk sırasında onları mutlu ve güvende hissettirecek herhangi bir eşyasını yanınızda bulundurunuz.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir