ÜLKEMİZDE EVCİL HAYVAN VARLIĞI VE GİDERLERİ

ÜLKEMİZDE EVCİL HAYVAN VARLIĞI VE GİDERLERİ

 

Ülkemizde evcil hayvan varlığı ve giderleri son 5 yılda inanılmaz arttı. Bununla birlikte evcil hayvanlara gereken değerin ve önemin verilmesiyle evcil hayvan sahiplenen ve bu uğurda duyarlılığı artan bir ülke yolunda ilerliyoruz. Tabi daha kat edecek çok yolumuzun olduğunu da biliyoruz.

vetmateapp

Türkiye’de evcil hayvanlara ayda ortalama 100 tl harcanıyor. 14 milyon evcil hayvanın beslendiği Türkiye’de pazar her yıl %15 büyüyor Türkiye’de tam olarak istatistik bilgisi net olmasa da özellikle büyükşehirlerde 14 milyon hane bir evcil hayvan beslediği tahmin ediliyor. Bunlar; kedi, köpek, kuş ve balık olarak sıralanıyor. Evcil hayvanların mama dışında bakım aksesuar Veterinerlik hizmetleri pet otelleri ve kuaförleri gibi masraflar da eklenince pet sektörü Türkiye’de yıllık 1 milyar $ hacmi ulaşıyor.

Araştırma sonuçlarına göre hayvan sahiplerinin %69’u hayvanları için 0-100tl arasında bir harcama yapıyor 100-300 tl arası harcama yapanların oranı %26 olurken 300 -500 TL harcama yapanlar %4.3 arasında değer buluyor. Harcamaların çoğu e-ticaret üzerinden evil hayvan malzemesi şeklinde ilerlerken bunun dışında da bir takım ihtiyaçlar sıralanıyor onlarda şu şekilde.

Evcil hayvanlara lüks otel hizmeti , Türkiye genelinde 3500 pet mağazası ve 1100 Pet kliniğinin yanı sıra hayvan çiftlikleri barınaklar ve pet otelleri faaliyet gösteriyor. Evcil hayvanlara tatil konforu sunan pet oteller özellikle uzun bayram tatil dönemlerinde %100 dolulukla ulaşıyor. Kediler için 30 ila 50 TL arası köpekler içinde 50 ile 200 TL arasında konaklama fiyatları oluşuyor.

Türkiye’de evcil hayvan sahiplenen kişi sayısında son yedi yılda %25 artış meydana geldi istatistiklere göre Türkiye’de evlerde bakılan evcil hayvan sayıları şu şekilde 12 milyon kuş, 3 milyon balık, 3 milyon kedi 1.5milyon köpek besleniyor sosyal medya üzerinden paylaşılan sevimli kedi, köpek videoları ile bu rakam her yıl %10 oranında artacağını tahmin ediliyor. Ayrıca son olarak ta evcil hayvanlara sigorta yapılmaya başlandı. Türkiye’de evcil hayvanlara yönelik eğitim otel bakım kuaför hizmeti veren firmalar olduğunu ve bunların giderleri için sigorta şirketlerine daha çok kedi ve köpeklerinin sigorta yapılmasını istediğini ve bu konuda ilerleme kat edileceği konusunda konuşulduğu alınan haberler arasında yerini aldı.

(İstatistikler Pet gazetesinden alınmıştır) Ülkemizde ki evcil hayvan varlığı gün geçtikçe gelişmektedir.

Rating: 4.2/5. From 5 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir