HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

Hindistan cevizinin faydalarını şu şekilde açıklayabilirim.Hindistan cevizi yağının yeni yeni yaygınlaşıp hayvansal gıda endüstrisinde de kullanılması çok uzak bir geçmişe dayanmıyor aslında. Normalde kedi ve köpekler için yağ içerikli gıdaların varlığını ve kullanılmasını çok fazla desteklemiyorum ama bazı doymuş ve gerçekten onlar için faydası olan yağların kullanımı hayatlarını olumlu yönde etkilemektedir.

vetmateapp

Hindistan cevizi yağı%90’ dan fazla doymuş yağ içerse de sağlığa ilişkin birçok faydası mevcuttur. Köpek ve kedilerde pankreası çok fazla yormadan besinlerin sindirilmesine yarayan Hindistan cevizi yağı petler tarafında da kolaylıkla sindirilebilmektedir. Dolayısıyla pankreas ilaçları da dahil olmak üzere sindirim problemi yaşayan kedi köpekler için önemli bir besin kaynağıdır. Direkt karaciğere giderek daha sonra kullanılmak üzere yağ olarak depolanmak yerine direkt enerjiye dönüştürülür. Böylelikle, kilolu hayvanların kilo vermeleri ve daha enerjik hissetmelerini desteklemektedir. Yani Hindistan cevizi yağının vücutta birikerek ekstra kilo alımlarının önüne geçmesi aynı zamanda enerji vererek kilo yakmaya yardımcı olmaktadır.

Kedi ve köpeklerde Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmiyor. Cildi sıkılaştırarak tüy dökülmelerine ve tüylerin parlak bir şekilde görünmesine faydası vardır. Özellikle tüy değiştirme mevsimlerinde ve geçiş dönemlerinden Hindistan cevizi yağı kullanımı tüy dökülmesini azalttığı deneysel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yaz aylarında artan egzamalara direkt olarak uygulandığında egzamaları tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Kedi ve köpeklerde Hindistan cevizi yağının bir diğer faydası antioksidan özellikte olması yine mevsim geçiş zamanlarında ve hastalık durumlarında serbest radikaller ile doğrudan savaşarak bağışıklık sistemini dirençli tutmaya faydası vardır. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında, mantar, uyuz , egzema hastalıklarında yaygın olarak kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı kedi köpeklerde dolaşımı hızlandırarak kalp damar hastalıklarında etkili bir rol oynamaktadır. Peki bu Hindistan cevizi yağını kedi ve köpeklerde nasıl kullanacağız nasıl bir yol izlemeliyiz. Hindistan cevizi yağı kedi ve köpeklerde 10kilogram başına 1 çay kaşığı olarak kullanılmaktadır. Dilerseniz direk ağızdan yutturmak suretiyle kullanabildiğiniz gibi konserve mamayla karıştırarak veya mamanın içerisinde de tüketmesini sağlayabilirsiniz. Aşı öncesi ve sonrası kullanımında bağışıklık güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Rating: 4.6/5. From 9 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir