KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

Kedilerin aşı takvimine geçmeden önce aşının tanımını yaparak başlayalım. Aşı, çeşitli hastalıklara karşı vücudun bağışıklık kazanması vücuda enjekte edilebilen aktif veya inaktif formda hazırlanan hastalığın etkenini taşıyan çözeltidir. Aşının vücutta etki mekanizması, etkene karşı bağışıklık sistemi oluşmamış hayvana minimal dozlarda verilerek bağışıklık kazanması sağlamaktır. Aşılar genellikle mortalitesi(ölümcül) ve morbiditesi(yayılması muhtemel) yüksek olan hastalıklarda uygulanır. Kedi sahiplendiğimiz zaman onunla aramızda inanılmaz bir bağ oluşuyor ve ona bir zarar gelsin istemiyoruz. Burada köpeklerin aşı takvimi giriyor devreye uygun periyotlar halinde uygun dozlarda yapılacak aşılar hayat kurtaracaktır.
Kedime ilk aşısını ne zaman yaptırmalıyım hangi periyotlarda uygulatmalıyım gibi sorular neredeyse herkesin aklına geliyordur. Kedilerde aşı takvimi 55-60 günlükten sonra yavaş yavaş başlanmalı uygun bir periyot oluşturulmalıdır. Unutmayın ki aşı sağlıklı hayvanlara uygulanır.

Aşı öncesi dikkat edilecek hususlar

1. Kediniz halsiz veya iştahsız olmamalı.
2. Kediniz son 2-3 gün öncesinde kusmuş veya ishal durumunda ise mutlaka hekiminizle paylaşmalısınız
3. Kedinizin ateşi var ise kesinlikle yaptırmayınız.
4. Aşıları bitmeden kesinlikle toprağa basmamalı
5. Aşıları bitmeden kesinlikle herhangi bir hayvan ile temasa geçmemeli.
6. En önemlisi belki de kediniz 1kilogramın altında ise aşı yaptırmayınız.

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

60 Günlük olduğunda iç ve dış parazit uygulanır (10 gün sonra)

Karma 1 ve iç parazitin ikinci dozu uygulanır ( 1 hafta sonra )

Lösemi 1 aşısı uygulanır ( 14 hafta sonra )

Karma 2 aşısı uygulanır (1 hafta sonra )

Lösemi 2 aşısı uygulanır ( 1hafta sonra)

Kuduz aşısı uygulanır.

Tebrikler aşılama programını tamamlamış oldunuz. Aşılama programın da muhtemelen şu aşı gerekli mi. Bu aşıyı yaptırmasak ne olur gibi birçok soru gelecektir. Aşılar onların sigortasıdır. Örneğin siz aracınıza araç sigortası yaptırıyorsunuz kesin kaza yapacaksınız diye bir şey yok yapmaya da bilirsiniz. Fakat kaza yaptığınız en az hasarla atlatabilmeniz için maddi açıdan yaptırmanızın çok faydası vardır. Şimdi kediniz yukarıda aşısı olduğu halde yaptırmadığınız bir hastalığa yakalansa bunun maliyeti hem daha fazla olacak hem de kediniz daha fazla yıpranmış olacak. Bu sebeple yukarıda yapılması gereken aşıların doğru zaman periyotlarında uygulanması hem sizin hem de yavrunuzun sağlığı açısından çok önemlidir.
Yukarıda gösterilen aşılar tamamlandıktan sonra Kuduz, karma, lösemi aşıları tek doz olarak yılda bir defa uygulanmalıdır. İç ve dış parazitler ise kediniz dışarıya çıkmıyor ise dış parazit 2 ayda 1 iç parazitte 3 ayda 1 uygulanmalıdır. Eğer dışarıya çıkıyorsa ayda bir dış parazit aşılarını yaptırmalısınız.

Rating: 4.8/5. From 6 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir