KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ

KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ,

Köpeklerin aşı takvimine geçmeden önce aşının tanımını yaparak başlayalım. Aşı, çeşitli hastalıklara karşı vücudun bağışıklık kazanması vücuda enjekte edilebilen aktif veya inaktif formda hazırlanan hastalığın etkenini taşıyan çözeltidir. Aşının vücutta etki mekanizması, etkene karşı bağışıklık sistemi oluşmamış hayvana minimal dozlarda verilerek bağışıklık kazanması sağlamaktır. Aşılar genellikle mortalitesi(ölümcül) ve morbiditesi(yayılması muhtemel) yüksek olan hastalıklarda uygulanır. Köpek sahiplendiğimiz zaman onunla aramızda inanılmaz bir bağ oluşuyor ve ona bir zarar gelsin istemiyoruz. Burada köpeklerin aşı takvimi giriyor devreye uygun periyotlar halinde uygun dozlarda yapılacak aşılar hayat kurtaracaktır.
Köpeğime ilk aşısını ne zaman yaptırmalıyım hangi periyotlarda uygulatmayalım gibi sorular neredeyse herkesin aklına geliyordur. Köpeklerde aşı takvimi 55 günlükten sonra yavaş yavaş başlanmalı uygun bir periyot oluşturulmalıdır. Unutmayın ki aşı sağlıklı hayvanlara uygulanır.

Aşı öncesi dikkat edilecek hususlar

1. Köpeğiniz halsiz veya iştahsız olmamalı.
2. Köpeğiniz son 2-3 gün öncesinde kusmuş veya ishal durumunda ise mutlaka hekiminizle paylaşmalısınız
3. Köpeğinizin ateşi var ise kesinlikle yaptırmayınız.
4. Aşıları bitmeden kesinlikle toprağa basmamalı
5. Aşıları bitmeden kesinlikle herhangi bir hayvan ile temasa geçmemeli.
KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ
55 Günlük olduğunda iç ve dış parazit uygulanır ( 10 gün sonra sonra )

İç parazitin ikinci dozu ve karma 1 uygulanır. ( 1 hafta sonra)

Bronchine 1 aşısı (1 hafta sonra )

Corona 1 aşısı ( 1 hafta sonra)

Karma 2 aşısı ( 1 hafta sonra )

Bronchine 2 aşısı ( 1 hafta sonra )

Corona 2 aşısı ( 1 hafta sonra)

Kuduz aşısı ( 1 hafta sonra )

Lyme 1 aşısı (21 gün sonra )

Lyme 2 aşısı

Tebrikler aşılama programını tamamlamış oldunuz. Aşılama programın da muhtemelen şu aşı gerekli mi. Bu aşıyı yaptırmasak ne olur gibi birçok soru gelecektir. Aşılar onların sigortasıdır. Örneğin siz aracınıza araç sigortası yaptırıyorsunuz kesin kaza yapacaksınız diye bir şey yok yapmaya da bilirsiniz. Fakat kaza yaptığınız en az hasarla atlatabilmeniz için maddi açıdan yaptırmanızın çok faydası vardır. Şimdi köpeğinizin yukarıda aşısı olduğu halde yaptırmadığınız bir hastalığa yakalansa bunun maliyeti hem daha fazla olacak hem de köpeğiniz daha fazla yıpranmış olacak. Bu sebeple yukarıda yapılması gereken aşıların doğru zaman periyotlarında uygulanması hem sizin hem de yavrunuzun sağlığı açısından çok önemlidir.

Rutinde önerilen köpeklerde aşı takvimi programı bu şekildedir. 3 adet karma, 2 adet bronchine, 1 adet kuduz, 2 adet corona, 2 adet lyme olarak sıralanmıştır. Bunun eksiğini yaptırmak sizin ve hekiminizin alacağı insiyatif doğrultusunda değişmektedir. Bu aşı takvimi daha önce hiç aşı yapılmamış yavru ve yetişkinler içindir. Eğer aşıları tamamlanmış ve 1 yaşın üzerinde ise 1 adet karma, 1 adet corona, 1 adet bronchine, 1 adet lyme , 1adet kuduz şeklinde devam edilir. 3 ayda 1 iç parazit , kışın 2 ayda 1 dış parazit yazın ise ayda 1 dış parazit uygulanmalıdır. Ayrıca pire kene tasmaları kullanıyorsanız o zaman pire kene damlanızı 2 ayda 1 yaptırabilirsiniz. Ormanlık yeşilliği bol bölgelerde yaşıyorsanız pire ve kene tasması kullanmanızda fayda var.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir