KEDİ VE KÖPEKLERDE TÜY DÖKÜLMESİNE SON

KEDİ VE KÖPEKLERDE TÜY DÖKÜLMESİNE SON

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesine son vermek için ip uçları.Tüy dökülmesinin önüne geçebilmek için öncelikle deri ve tüy sağlığını koruyup desteklemek gerekir. Deri vücudu her türlü hasadan koruyan, vücudun ısı dengesini sağlayan, üzerinde sinirsel iletimleri olan deri ve deri alt dokusunu barındıran en büyük organdır. Bu organı ne kadar doğru ve dengeli biçimde beslersek üzerinde barındırdığı dokular da o kadar sağlıklı olacaktır. Deri ve tüy sağlığını destekleyen aynı zamanda koruyan birçok besin maddesi mevcuttur. Özellikle bu takviyeleri mevsim geçişlerinde kullanmanız size büyük katkılar sağlayacaktır.

vetmateapp

1. Gıdalardaki Protein oranı: Hayvanlarda kılların %75 ini proteinler ve amino asitler oluşturur. Başlıca deride protein kaynağı keratindir. Geri kalan kısmı su, lipitler, pigmenler ve iz elementler oluşturur. Kedi ve köpeklerin günlük aldığı protein miktarının %30-35i tüyleri için gereklidir. Protein eksikliğinde anormal keratinizasyoni pigment bozukluğu, tüylerde matlık ve çabuk kopmalar yıpranmış bir deri tabakası aynı zamanda kepeklenme görülebilir. Protein eksikliğinde deri yağlı ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassas hale gelir. Kısacası protein deri sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. İçeriği tam ve dengeli biçimde hazırlanan gıdalar ile beslenme sonucunda protein eksikliği görülmemektedir.

2. B vitaminleri: B kompleks vitaminleri başta enerji metabolizması olmak üzere bir çok metabolik fonksiyonda aktif rol almaktadır. Bu durumda deri ve kılları da içine alan pek çok vücut sistemi etkilenmektedir. Deneysel olarak biyotin ve riboflavin yetersizliğinin kedi ve köpeklerde deri lezyonlarına yol açtığı bilinmektedir. Çoğu b kompleks vitamini esasinyel yağ asitleriyle birleşerek deri ve tüy sağlığında önemli rol oynamaktadır. Yani kısaca b vitaminleri deri için gerekli vitamin mineral, ve yağlar ile birleşerek deri sağlığını destekleyip korunmasında önemli rol almaktadır. Buradaki biotin b kompleks vitaminleri ile birleşerek deri , tırnak ve kıl folüküllerini beslemektedir.

3. Çinko: Epidermis hücreleri dahil olmak hücre bölünmesi ve çoğalmasında büyük önem taşımaktadır. Çinko sağlıklı ve parlak kıl folekülü oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminde görev alan yağ asitlerinin biyosentezi için esansiyel bir mineraldir ve a vitamini metabolizmasında görev yapar.

4. Esansiyel yağ asitleri ve deri sağlığı: (Omega3- omega6-EPHA-DHA): Hücre membran lipitlerinin bir bileşeni olan esansiyel yağ asitleri epitel dokunun bütünlüğü ve sağlığında önemli rol oynmaktadır. Yağlar içerdiği yağ asitlerinin miktarı ve tipiyle ilgili olarak deri ve tüy sağlığını desteklemektedir. Bu esansiyel yağ asitleri yani balık yağı dediğimiz vitaminler kıl foleküllerini destekleyerek dökülmesini en aza indirmektedir. Ayrıca omega3, omega6, EPHA, DHA vücudun genel işleyici ve vücud kondisyonunu arttırıcı etkisi mevcuttur. Metabolizması destekleyip hızlandırarak hastalıklardan koruma etkisi mevcuttur. Deri ve kıl foleküllerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesinde büyük rol oynamaktadır.

5. Hindistan cevizi yağı: Özellikle yıpranmaya yüz tutmuş tüylerde önemli rol almaktadır. Mevsim geçişlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kısaca deri ve kıl foleküllerinin önemli bileşenlerinden bahsetmek istedim. Unutmayınız kedi ve köpeklerde tüy dökümü yalnızca bu vitaminleri kullanarak engellenemez. Doğru kaliteli bir mama, düzenli ve uygun şekilde taramak, desteklemek içinde vitamin kullanımı. Bu iz elementler ve vitaminleri ayrı ayrı içeren birçok vitamin mineral ekstratı görülmektedir.

Rating: 4.4/5. From 7 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir