EVCİL HAYVAN SAHİPLENMENİN ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

EVCİL HAYVAN SAHİPLENMENİN ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

Evcil hayvan sahiplenmenin çocuk psikolojisinin gelişiminde önemli katkıları vardır. Evcil hayvan sahipleri çocuk dünyaya getirmeden önce birtakım endişeler duyarlar, hem hijyen açısından hem de bebekle bakım konusunda nasıl olur birlikte nasıl büyürler gibi bir çok soru akıllarına gelir. Bu yazımda bu soru işaretlerini ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda Evcil hayvan sahiplenmenin çocuk psikolojisi üzerine olumlu birçok etkisinden bahsedeceğim.

Sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini atlattıktan sonra evcil hayvan beslemenin çocuk gelişimine olan katkılarından bahsedebilirim. Çevrenizde muhakkak kedi tüyü rahatsız eder köpek tüyü akciğerlerine kaçar , çocukta kist yapar kirli olur gibi bir çok eleştiri duyacaksınız. Bunların hiçbirine aldırış etmeyin çünkü hepsinin bir çözümü ve çaresi var. Evcil hayvanınıza bu süreçte ekstra ilgi gösterip bakımlarını aksatmadan yaptırmanız onun daha az dökülen tüylere sahip olmasına neden olacaktır. Ayrıca aşılarını da düzenli yaptırdığınız sürece evcil hayvanınızdan çocuğuna geçecek hiçbir etken yoktur.

Şimdi sırada evcil hayvan beslemenin çocuk psikolojisine katkısı hakkında konuşmak gerekirse;

1. Sorumluluk almayı öğrenir: Belki ilk zamanlarda değil ama ilerleyen dönemlerde çocuğunuzun yaşı da ilerledikçe sorumluluk almayı planlı hareket etmeyi öğrenecektir. Ayrıca bu durumda kedine olan özgüveni artacak yaşıtlarından farklı fark edilir bir kişilik olacaktır.
2. Paylaşmayı öğrenecek: Birlikte oyunlar oynayarak paylaşmayı öğrenmesi için büyük bir fırsat. Bu süreçte merhametli ve iyi insan olma konusunda önemli şekilde gelişim sağlamaktadır.
3. Empati yeteneği gelişir: Bu süreçte onun ne düşündüğünü ne yapmak istediğini neye tepki göstereceğini anlar ve empati yeteneği gelişir. İnsanlarla olan diyaloglarına hazırlık için eşi bulunmaz bir duygudur.
4. Zihinsel gelişimi artar: Hayvanların görünüşleri renkleri, uzuvları hakkında bilgi sahibi olur bu süreçte kendini çok daha kolay tanır ve öğrenir. Ayrıca evcil hayvanlar kendilerine özgü davranışlar geliştirecekleri için bunu anlamlandırmak adına da zihinsel gelişimleri desteklenir. Karakter yapısını oturtur.
5. Sosyal yanı gelişir: Çocuklarınız daha bebek yaşta biriyle iletişim kurdukları için diğer çocuklarla iletişim kurmaları daha kolay olacaktır. Evcil dostlarımız onlardan karşılık beklemedikleri için muhteşem bir merhamet ve sağ duyu yetisini gelişmesine yol açmaktadır.

Özellikle günümüzde çocuklarımızın dikkatleri dağınık, değişen sistemlere adapte olmak için bir ton stres yaşıyorlar. Evcil hayvanlar ile ilgilenmeleri onların bakımlarını yapmaları, onun gelişimine tanık olmaları çocuklarınızın stresini alacak, dikkat eksikliği yaşayan bireylere çok güzel bir çözüm olacaktır. Kısacası iyi birey, merhametli insan, sorumluluk duygusu gelişmiş, sağduyulu harika büyüyen çocukları Dünyaya kazandırmanın mükemmel bir yoludur evcil hayvan bakımı.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir