HAMİLELİK SÜRECİNDE EVCİL HAYVAN BAKIMI

HAMİLELİK SÜRECİNDE EVCİL HAYVAN BAKIMI

Hamilelik sürecinde evcil hayvan bakımından bahsedecek olursam. Evcil hayvan sahipleri bir bebek dünyaya getirmeden önce pek çok sorunla ve sorularla karşılaşırlar. Bunların bir kısmı yanlış yönlendirmeler bir kısmı da kulaktan dolma aslı olmayan bilgilerdir. Bugün sizlerin yanlış bildiği doğrulara açıklık getireceğiz ve bu sorunu çözeceğiz. Öncelikle anne karnında ki süreçten başlarsak eğer. Anne karnındayken çocuk doktorlarının ve biz veteriner hekimlerin uyardığı bir konu var onların yerine getirilmesi durumunda evcil hayvan ile birlikte gebeliğin geçirilmesinde herhangi bir risk faktörü oluşturmamaktadır.

vetmateapp, vetmate

İlk ve en önemli konu iç parazit tedavilerinin aksatılmadan düzenli olarak kontrol edilmesidir. Annede iç parazitler düşük risklerini arttırmaktadır bu sebeple iç parazit tedavisini düzenli periyotlar şeklinde veteriner hekiminize uygulatmalıyız. Normal bir süreçte iç parazit tedavisi üç ayda bir tekrarlanırken, hamilelik döneminde iki ayda bir tekrarlayarak bu süreçteki karşılaşılacak problemlerin önüne geçmiş oluruz. Aynı zamanda kedi köpekte alacağınız parazit riski iyi yıkanmamış sebzelerde, kaliteli olmayan etlerden de alabilirsiniz. Bu risk durumunu ortadan kaldırdıktan sonra sırada Toxoplasma yönünden incelenmesidir. Bu süreçte zaten anneye toxoplasma testi hastanelerde yapılmaktadır. Sizde bu durumda kendi evcil hayvanınıza toxoplasma testi yaptırıp bu durumu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Hala hazırda bir hayvanınız var bebeğinizle tanıştırmak istiyorsunuz. Bu süreçte yapmanız gerekenler basit kesinlikle köpeğinizi veya kedinizi bebeğinizden ayırmayınız ve onu kıskanmasına sebep olacak hareketler yapmayınız hatta mümkünse bir yanınıza köpeğinizi diğer yanınıza bebeğinizi alarak ikisinin de başını okşayıp evcil hayvanınıza bebeğinizin zarar verecek biri olmadığını anlatınız.

Bebeğiniz var fakat evcil hayvan sahiplenmek istiyorsunuz. Bu durumda ise alacağınız hayvanında yavru olmasına dikkat edelim mümkünse 2 yaşından sonra olabilirse çok daha iyi olacaktır. Çünkü 2 yaşına kadar bebeğiniz çok fazla bu durumu algılayamayacaktır. Bu süreçte hem birlikte büyürler hem de eşi benzeri olmayacak duygulara sahip bir birey yetiştirmiş olursunuz. İyi bir insan, merhametli bir kalp, sorumluluk duygusu gelişmiş bir birey, paylaşmayı ve sosyalleşmeyi bebekte yaşta harika bir insan olacaktır. Ayrıca detaylı olarak evcil hayvan sahiplenmenin çocuk psikolojisi üzerine konu aldığım diğer makalemi de okuyup detaylı bilgi alabilirsiniz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir