KEDİLERDE İDRAR YOLU HASTALIKLARI

KEDİLERDE İDRAR YOLU HASTALIKLARI

Kedilerde idrar yolu hastalıkları genellikle erkek ve kısırlaştırılmış kedilerde görülen bir durum olarak seyretmektedir. Bazı olgularda tıkanıklığın haricinde idrar yolu enfeksiyonuda görülebilmektedir. Hastalık her yaş ırk ve kedide görülebilmektedir. Bunun yanında 1 yaşın altında ki ve kısırlaştırılmamış kedilerde görülme oranı düşüktür. Kedilerde idrar yolu bozukluklarının görülme sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

1) Kısırlaştırma: Kısırlaştırma sonucu özellikle erkek kedilerde idrar yolu kısaldığı ve daraldığı için yeterli ve dengeli beslenilmediği zaman bu yolda çeşitli idrar kristallerinin birikimi sonucu tıkanmaktadır. Bu sebeple yeterli ve dengeli bir beslenmenin yanında bol tüketimi çok önemlidir.

2)Yeterli miktarda su tüketmeme: Az tüketmeler sonucu idrarın yoğunluğu ve akışkanlığı azalır. Yoğunluğu yüksek olan idrar da kristal görülme ve enfeksiyon riski yüksek olacağı içn bol su tüketen kedilerde bu durum oluşmamaktadır.

3)Kuru gıdalarla beslenme:Kuru mama tüketen kedilerde, dışkı ile su kaybı fazla idrarla su kaybı az olacağından idrarda ki magnezyum ve diğer maddelerin konsantrasyonu artar ve yine tıkanıkların görülme riski artar.

4)Yetersiz egzersiz yapma ve aşırı kilo alımı.

Kedilerde idrar yolu hastalıklarında başlıca semptomlar şunlardır. Zor ve ağrılı idrar yapma, kanlı idrar yapma, kumuna sık sık gidip eşeleyip idrar yapamama, kumuna gidip bağırıp idrar yapamam, damla damla idrar kaçırma gibi problemler görülür. Sık sık genital bölgelerini yalarlar.

Kedilerde Strüvit kristallerine genç ve erişkinlerde, kalsiyum okzalat kristallerinede yaşlılarda çok fazla rastlanmaktadır.

Tanı: Klinik belirtiler hasta sahibinin bu hastalıktan şüplenemesine neden olur. Şüphe sonucu idrar yolu kontrol edilir idrar yapamıyorsa bir katater yardımı ile idrar boşaltılır ve idrar analizi yapılır. Bazı durumlarda idrar kesesinde de problemler olabiliyo. Bu nedenle ultrason ile idrar yolu ve idrar kesesi detaylı olarak incelenebilir. Hastalık teşhis edildikten sonra vakit kaybetmeden tedavisine başlanmalıdır. Tedavide genel olarak, uzun bir süre uygun antibiyotikler, İdrar yolu antiseptikleri, İdrar kristali oluşumunun önüne geçebilmek için çeşitli sıvılar düzenli olarak kullanılabilir.

Kedilerde idrar yolu hastalıkları oluşmaması için neler yapmalıyız:

Uygun ve dengeli bir gıda ile beslenme , Özellikle kısırlaştırılmış kedilerin, kısıtlaştırılmış kedi maması ile beslenmesi bu tarz hastalıkların görülmesinin önüne geçecektir. İdrarı seyreltmek adına haftada bir kaç defa konserve mama iyi gelecektir. Ayrıca bol bol su tüketimide idrar yoğunluğunu azaltacak ve idrar yolu hastalıklarının oluşumunu engelleyecektir.

Rating: 4.3/5. From 6 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir