KEDİSİ KANSERİ FARK ETTİ HAYAT KURTARDI

KEDİSİ KANSERİ FARK ETTİ HAYAT KURTARDI

Kedisi kanseri fark etti ve hayat kurtardı.Yakınlarını kanser nedeniyle kaybeden Mine tokatlı, 34 yaşındayken yakanlandığı meme kanseri ile 25 yıl sonra bir kez daha yüzleşti. Herhangi bir fiziksel belirtinin olmadığı kanseri kedisi efecan sayesinde öğrenen tokatlı, başarılı bir cerrahi ile yeniden sağlığına kavuştu.

58 Yaşındaki Mine Tokatlı, 30 yaşında annesini, 3 yıl sonra da babasını kaybetti. Yaşadığı üzüntülü ve stresli zamanların sonunda, henüz 34 yaşındayken meme kanseri olduğunu öğrendi. Sol memesi tamamen alındı, uzun süre kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördü. Hastalığı yendikten 4 sene sonra kocası Mete Tokatlı ile tanışarak, evlenmeye karar verdiler. Sakin bir hayat yaşamak için İstabul’dan Fethiye’ye taşındılar. Fakat tokatlı, 3 yıl önce de eşini akciğer kanserinden kaybetti. Mine tokatlı, eşinin vefatının ardından kendini onun emanetleri olan kedi ve köpeklere adadı.

EFECAN HAYATIMI KURTARDI

Kedi kanseri fark etti ve hayat kurtardı. Kedilerinden efecan, 3 ay önce bulunduğu yerden kalkarak Mine Tokatlı’nın sağ meme bölgesinin üzerine atladı. Buradaki acı , 25 yıl sonra sağ memede oluşan kanserin belirtisiydi. Kas ağrısı nedeniyle gittiği hastanede , kedinin vurduğu yerde kitle bulunduğunu ve ameliyat olması gerektiğini öğrendi. Mine Tokatlı , o günlerde yaşadıklarını şu şekilde anlattı: ” Üç ay önce kanepede uzanırken, efecan koltuk altıma gelerek beni kokladı ve yüzüme baktı. Ben üşüdüğünü sandım ve üzerine battaniye örttüm fakat olduğu yerden kanepenin tepesine çıkarak, bir anda sağ göğsüme atladı. O an müthiş bir acı hissettim. Yaşadığımı yumuşak doku zedelenmesi sandım. Ertesi gün muayene olup , ilaç almak için doktora gittim ve işin rengi değişti. Yapılan muayene tetkikler sonucu Efecan’ın atladığı yerden yani sağ mememde kitle olduğu saptandı. Acıyı da bu kitleden dolayı hissetmiştim doktorlar bana hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi.
Başarılı geçen ameliyat ile meme kanserini tekrar yenen Mine Tokatlı Kedisi Efecan’ a teşekkür etti.

Kedi ve köpeklerin hislerinin ve koku alma yetilerinin çok yüksek olduğu. Birçok hayati değer taşıyan durumu önceden fark ederek hayat kurtarmaktadır. Evcil hayvan besleyen bir çok ailenin daha sosyal, sorumluluk duygusu gelişmiş, empati yapabilen çocuklar yetiştirdiği bilinmektedir.

Rating: 4.3/5. From 7 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir