KEDİLERDE DİYABET

Kedilerde diyabet:Diyabet olarak bilinen hastalık, glikoz intoleransı ve mutlak veya nispi insülin eksikliğiyle karakterizedir. Hastalık oranı 100 de 1 veya  400 de 1 oranında değişmekle beraber genetik faktörler ( özellikle siyam ve birman kedisi ), cinsiyet, çevre ve yaşam tarzı obeziteyi etkileyebilir. Erkek kedilerde risk dişi kedilere göre iki kat daha fazladır. Kedi sahipleri belirtileri gözlemlemekte zorlanabilir bunlar; aşırı iştah, kilo kaybı, aşırı su içme, şık şık idrara çıkma, ksantom ( deride sarımsı renkte yağlı madde birikmesi). Polinöropati  gibi komplikasyonlar oluşabilir. (Polinöropati ; Sinir dokularda diyabetin küçük sinirleri etkilediği bir hastalık olarak bilinir.)

Diabetes mellitus (Şeker hastalığı) oluşmasını tetikleyen birçok etken olabilir. Bunu belirleyebilmek için gerekli kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak genel olarak kedilerde şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

»Pankreasın işlevinin bozulması

»Kedinin aşırı kilolu olması ve dengesiz beslenme alışkanlığı

»Stres

»Kedinin ailesinden birisinde şeker hastalığının olması

Diyabetes mellitus (kedilerde diyabet) Tip I ve Tip II  olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı kaynak ve yazarlar ilaçlar ve yan etkilerinin bir sonucu olarakta Tip III  ü de dahil edebilirler.

»Tip I diyabet pankreasın ß- hücrelerinin yıkımı insülin üretiminin durmasıyla karakterizedir. Köpeklerde en sık görülen diyabettir ancak kedilerde nadirdir. Günlük  İnsülin tedavisi uygulanmalıdır.

»Tip 2 insandaki “yetişkin diyabet” ile karşılaştırılabilir ve kedilerde en yaygın olanıdır. Yetersiz insülin üretimi ve bozulmuş insülin etkisinin bir kombinasyonu ile karakterizedir. Bu durum tedavi edilenilir.

Kedilerde obezite ve diyabet arasında yakın bir ilişki vardır. İdrarda glikoz testi pozitif çıkarsa diyabetten şüphelenilir.  Glukoz seviyesinin önemli dalgalanması nedeniyle hipergliseminin kedilerde değerlendirilmesi zor olabilir. Bu nedenle test birkaç kez tekrarlanarak doğrulanır.

Hayvanların beşlenme şekli küçük ve şıklıkla olduğundan tedavisi de zordur. Yüksek proteinli düşük karbonhidratlı bir diyet, diyabetik kediler için ideal besin olduğunu kanıtlamıştır. Nişastanın yavaş bir emilim indeksi olması ve psyllium  gibi bazı lifli gidalar, geçişi düzenleyerek glikoz emilimini yavaşlatacaktır.

Bu süreçte hayvanlarda anoreksi (iştahsızlık) görülebilir. Lezzetli bir diyet sağlamak önemlidir. Hayvan sahibi düzenli bir şekilde insülin iğnelerini uygulamak zorundadır. Bu hem hayvan sahibi hemde diyabetli hayvan için stresli olabilir.

Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...
One Comment
  1. vetmehmet

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir