Beslenmenin Deri Sağlığı Üzerine Etkileri

Beslenmenin deri sağlığı üzerine etkilerinden bahsetmeden önce derinin tanımını yapalım. Vücudu fiziksel ve enfeksiyöz hasarlardan koruyan vücut ısısının dengesini sağlayan bazı besin maddeleri için depo görevi gören, duyusal implusların iletimini sağlayan metabolik olarak aktif en büyük organ deridir. Bütün hayvanlarda tüylerin yaklaşık %70-90 ını proteindir ve yüksek düzeylerde kükürtlü aminoasitlerden metiyonin ve sistin içermektedir. Geri kalan kısmı ise su, lipitler, pigment ve iz elementlerden oluşmaktadır . Deri hücrelerinin yenilenmesi ve beslenmesi için protein en önemli etmendir. Kedi ve köpeklerin günlük aldığı proteinin yaklaşık %30 u deri ve tüy sağlığı için kullanılır. Protein yetersizliğinde kıl örtüsü mat, tüylerde renk değişikliği, sebum dediğimiz yağ bezlerinin salgılandığı yağ oranı artar ve bu da kötü koku ve bakımsız deriye neden olur. Bu durumda tüyler beslenemez ve kolaylıkla koparak dökülür.

Deri sağlığını etkileyen beslenmeye ilişkin üç önemli faktör vardır:

1)Bunlardan ilki bazı besin maddelerinin yetersizliği veya dengesizliği sonucu deriye ilişkin problemler şekillenmektedir. Kötü formüle edilen kuru mamalar veya evde hazırlanan içeriği kaliteli ve dengeli olmayan mamalarla beslenme durumunda deri hastalıkları daha sık gözlenmektedir. Ancak yüksek kaliteli kuru mamalar veya içeriği dengeli ve düzenli hazırlanmış çiğ mamalar bütün besin maddelerini yeterli ve dengeli miktarda içerdiğinden bu tarz problemler yaşanmamaktadır.

 

2)İkincisi kedinizin veya köpeğinizin besin maddelerini sindirim, emilim veya kullanım yeteneğinin herhangi bir bozukluğu da deride dermatozlara sebep olabilir. Yani yemden yararlanamaz. Bu durumda ise başta bağırsaklar olmak üzere sindirim kanalının detaylı muayenesi büyük önem taşır. Bu muayeneden sonra bir problem var ise daha özel sindirebilirliği yüksek gıdaya geçilmesi önerilir.

3)Üçüncü durum gıda alerjisi ve hipersensitive gelişimine bağlı olarak yangısel deri hastalıkları hastada görülebilir. Bu durumda gerekli alerji testlerinin yapılıp alerjiye sebep olan gıdanın belirlendikten sonra mamanın içeriğinin değiştirilmesi en doğrusu olacaktır.

VetMateApp

Kedi ve köpeklerin deri ve tüy sağlığı pek çok besin maddesinden etkilenebilmektedir. Bunların başında ve en önemlisi protein gelmektedir. Diğer önemli besin maddeleri ise vitamin A, vitamin E, B kompleks vitaminler, Esansiyel yağ asitleri ve çinkodur. Deri ve tüy problemi yaşayan hastaların kullandığı mamalarda bu maddelerin oranlarına dikkat edilmesi ve sonrasında bu besin maddelerini ihtiva eden destekleyici vitamin mineraller, balık yağları takviyeleri daha az dökülen sağlıklı ve parlak tüylerin oluşmasını sağlayacaktır.

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir