KEDİ VE KÖPEKLERDE KAŞINTININ NEDENLERİ

Kedi ve Köpeklerde kaşıntının nedenleri ;

Kedi ve köpeklerde kaşıntının birçok sebebi vardır. Sağlıklı, hijyenik ve uygun bakım şartlarında bakılan kedi ve köpeklerde kaşıntı pek fazla görülmez gözlenen kaşıntılarda rutinde hayvanın içgüdüsel kendini temizleme belirtisidir. Kedi ve köpeklerde kaşıntılar, dış parazit kökenli pire kaynaklı olabilmektedir. Pirelerin gezdiği kan emdiği ortamda hayvan rahat edemez bölgeyi kaşır hatta bazen o kadar rahatsız olur ki pireleri ısırarak yalayarak yok etmeye kadar gidebilir. Bu durum için dış parazit ilaçlamamızı aksatmadan düzenli olarak sürdürmemiz gerekmektedir.

vetmateapp,

Başka bir sebebi yavrunuza uygun ph derecesini barındırmayan şampuanlarla yıkamak olacaktır. Bu durum petinizin derisini kurutarak kepeklenme, pul pul dökülmelere sebep olacak ve kaşıntıları arttıracaktır.
Kaşıntının önemli nedenleri arasında da uyuz etkeni taşıyor olması gelmektedir. Uyuz hayvanların derisine yerleşerek sıkça kaşıntıya ve deride döküntülere sebep olmaktadır. Bu durumda hayvanın derisinde aşırı kızarıklık ve deride inanılmaz döküntüler görülmektedir. Veteriner hekim teşhisi ve kontrolünde uyuzun tedavisine de acilen başlanması en doğrusu olacaktır. Kaşıntının neden olduğu birçok endokrin bozukluklarda mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Deride aşırı hassasiyet alerji durumları da kaşıntıya sebep olan diğer faktörler arasında yerini alır. Bu durumlarda deride döküntüde varsa bu ayrıca incelenmelidir. Ayrıca çeşitli mantar enfeksiyonları da kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu hususla kaşıntı bölgesinin fotoğrafı çekilip hekim ile irtibat kurulmasıdır.

Alerjiye sebep olan birçok faktör vardır bunların başında ise gıda kökenli alerjiler geniş yer kaplamaktadır. Gıda kökenli alerjilerde kedinizin veya köpeğinizin kulak içlerinde patilerinde veya direk derinin bazı bölümlerinde kaşıntılar ve döküntüler dikkati çeker. Bu durum ilerler devam ederse deri enfeksiyonlarına kadar ilerleyebilir. Bu alerjilerin önüne geçebilmek için kedi veya köpeğinizin hangi gıdaya karşı intoleransı (alerji) olduğunu iyi saptamalı ve ona göre o gıdaları tüketmemesini sağlamalısınız. Bu hususla dışarıda verilebilecek kemik, tavuk eti, tahıl ekstratları, çeşitli baharatlar hayvanlarda alerjiye sebep olmaktadır. Tabi bu durumda hayvanın hangi ham maddeye karşı alerjisi olduğunu bilerek bir mama tercih etmeniz onun sağlığı açısından çok önemlidir. İçeriği düzgün , gerekli hijyen standartlarında hazırlanmış her mama küçük dostunuz için inanılmaz bir besin kaynağıdır.

Kaşıntıya asıl neden olan etmen bulunduktan sonra derhal tedaviye başlanmalıdır. Bunun yanı sıra deride herhangi bir enfeksiyon yaralanma meydana gelmişse sekonder enfeksiyon olarak bunlarından tedavisine başlanabilir. Bazı deri desteği sağlayan içerikler şu şekilde sıralanır. B vitamini kompleksleri, omega3, omega6, çinko, a vitamini , protein.

Rating: 4.4/5. From 7 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir