BİR KÖPEĞİN AYLIK MASRAFI

Bir Köpeğin Aylık Masrafı

Köpek Sahiplenmek istiyorum fakat aşıları ve aylık masrafları konusunda bilgi almak istiyorum. Ne kadar bir bütçe ayırmalıyım ? Bu sorularla son zamanlarda çok karşılaştım ve sizler için harika bir yazı derledim.

Yavru bir köpek veya yardıma muhtaç bir köpek sahiplenmek o kadar kutsal ve özel bir iştir ki sahiplendiğiniz dostunuz size ömür boyu minnet ve saygı duyacaktır. Bunun için de tam hazır olduğunuz anda sahiplenmeniz en doğrusudur. Yavru köpeklerin bakışları ve davranışlarına kimse kayıtsız kalamaz o kadar tatlı ve muhteşemdirler ki bir anda insanın içi erir. Bu sebeple bir köpek sahiplenmeden önce bunun sorumluluğunu alabileceğinizden emin olmanızı ve mutlaka bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Nedir peki bu sorumluluklar ?
Köpeğinizin hiç büyümeyecek yaramaz bir çocuk olduğunu ve sürekli bakım ve ihtiyaçları olduğunu asla unutmayınız. Onun için önlemler almalı ona vakit ayırmalısınız. Köpeklerin günlük ihtiyaçları için dışarıya yürüyüşe çıkıp burada tuvalet ihtiyaçlarını giderdiğini unutmayınız. Bunun dışında dışarıda sosyalleşme, enerjisini atma, kilo kontrolü için aktivitesini tamamlama gibi ihtiyaçları da olacaktır. Bununla beraber bir takım aşılarının olduğunu da gözardı etmeyiniz. Köpeklerin tam 10 adet aşısı vardır ve bunların muhakkak düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bunlar; karma aşısı, bronchine aşısı , corona aşısı, kuduz aşısı lyme aşısı ,iç ve dış parazit aşısıdır. Bunlardan bazıları 2 doz bazıları tek doz bazılar 2-3 ayda bir devam etmektedir. Bu konuları aşı takibi ve aşılamalar hakkında olan önceki makalelerimde açıklamıştım oradan takip edebilirsiniz. Aşıların fiyatları da bağlı olduğu bölgedeki veteriner hekimler oda tarife fiyat listesine göre değişir.
Köpeklerin hayatlarını devam ettirebilmeleri ve daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için bir takım gereksinimleri mevcuttur. Bir Köpeğin aylık masrafı ,En önemlileri yavru kuru köpek maması veya köpek kuru maması, köpek mama kabı , köpek tasması , köpek sağlık ve bakım ürünleri , köpek vitaminleri gibi temel ihtiyaçları için kullandığı bir takım ürünlerdir. Profesyonel seri bir kuru köpek maması kullanarak bir hesaplama yaptığımız zaman küçük ırk bir köpeğin aylık masrafı 200 lira civarındadır.
Büyük ırk bir köpeğiniz ise 300-350 lira civarında değişmektedir Tabi bu rakamlar sizin kullandığınız ürünlerin kalite ve çeşitliliğine göre de değişmektedir.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir