BİR KEDİNİN AYLIK MASRAFI

BİR KEDİNNİN AYLIK MASRAFI

Yavru bir kedi sahiplenmek hepimizin kalbini ısıtacak tarifi olmayan mutlulukların kapısını açacak muhteşem bir duygudur. Onun hareketleri, yürüyüşleri, oyunları insana bir terapi gibi gelmektedir. Hatta bu konuda çoğu psikolog da birtakım ruhsal veya fiziksel sıkıntıları olanların evcil hayvan beslemesini tavsiye etmektedir. Bazı araştırmalara göre de kedi mırlamasının kalp atımlarını rahatlatıp insandaki stresi uzaklaştırdığını yazmaktadır. Her ne olursa olsun muhtaç bir cana kapısını açmak isteyen onlarca insan olduğunu biliyoruz. Bu canların en iyi şekilde bakılıp beslenmesi ve ihtiyaçlarının da giderilmesi gerektiğinin de artık çoğu insan farkında bunun için çeşitli makaleler okuyup veteriner hekimlere danışılıyor. Ben de son zamanlarda kedi beslemek isteyen ve bir türlü cesaret edemeyenler için bir makale yazmaya karar verdim. Bu makalenin içeriğinde kedinizin bir aylık masrafını hesaplayacağız.

Yavru bir kedi sahiplendiğiniz zaman onun korunmasız ve birtakım hastalıklara yakalanma riskinin fazla olduğunu unutmayınız. Yavru kedi sahiplenecekseniz en az 10 haftalık olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü 10 haftalık yavru bir kedi hem size alışacak kıvamda hem de annesi ve kardeşlerinden ayrılacak kadar da büyümüş demektir. Bu süreçte ilk önce yavru kedinin eve alışması gerekmektedir. Bu süreç yaklaşık 1 haftadır sonrasında yavaş yavaş aşıları ve bakımları yapılması gerekmektedir. İşte bu süreçte çıkan masrafları ve genel masrafları konuşacağız. Kedilerin, iç parazit, dış parazit, karma aşısı, kuduz aşısı, lösemi aşısı olmak üzere 5 adet aşısı bulunmaktadır. Aşı programını ve takibini önceki makalelerde açıklamıştım oradan takip edebilirsiniz. Aşı fiyatları bulunduğunuz şehirdeki veteriner hekimler oda fiyatları tarafından ücretlendirilmektedir. Değişkenlik göstermekle birlikte 60-80 lira civarındadır. Küçük şehirlerde daha da düşebilir.

vetmateapp

En önemlisi hayatını devam ettirmesi için gereken bir takım ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunlar yavru kedi maması veya yetişkin kedi maması sahiplendiğiniz yaşa göre değişir. Mama ve su kapları, kedi vitaminleri, kedi tuvaletleri , kedi kumları , kedi tarak ve fırçaları , kedi oyuncakları , kedi tırmalamaları , kedi evleri gibi bir takım temel ihtiyaçlara sahiptir. Şimdi hazırlayacağımız fiyatlar profesyonel seri bir kedi maması kullanılarak hazırlanmıştır. Kediler ayda yaklaşık 2kg a yakın mama yerler bu hususla aşıları tamamlanmış bir kedinin hiçbir hastalık çıkmadığı rutin aşılarının devam ettiği süreçte 150-200 lira civarında devam etmektedir. Tabi bu sizin alacağınız ürünlere göre değişir. Marka marka bir çok farklı ürün mevcuttur. Zevkinize ve isteğinize göre farklı özellik ve profesyonellikte ürünleri temin edebilirsiniz.

Rating: 4.7/5. From 7 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir