KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI

Kedilerde kısırlaştırma işlemi diye tabir ettiğimiz işlem erkek kedilerde ve dişi kedilerde iki farklı metotlar ile yapılmaktadır. Öncelikle kedilerde kısırlaştırmaya neden gerek duyarız veya neden kısırlaştırmalıyız gibi soruların cevabını vererek başlamak daha doğru olacaktır.
Kediler kendi doğalarını yaşayamadıkları için ev ortamında yaşayan kedilerde kısırlaştırmaya daha çok ihtiyaç duyarız. Çünkü ev ortamında özellikle erkek kedilerde bir takım koku problemi yaşanmaktadır. Kendi varlığını dişiye veya başka bir kediye kabul ettirmek için baskınlık kurmak için evin çeşitli yerlerine işaretleme dediğimiz idrarını yapar. Fakat bu idrar normal idrarın aksine çok daha ağır kokuludur ve bazen dayanılmaz olabilir. Ayrıca erkek kedilerde aşırı agresyon ve sinirlilik de gösterilen bir diğer davranışsal faktörler arasında yerini alıyor. Erkek kedilerde durum bu şekilde. Dişilerde de çok nadir olmakla birlikte işaretleme durumu söz konusu onlarda dayanılmayan şey daha çok miyavlama ve aşırı sevgi isteği. Yerlere yatar kendini sevdirmeye çalışır günün belirli saatlerinde özellikle geceleri avazı çıktığı kadar bağırır ve herkesi uykusundan edebilir. Şimdi kedilerde kısırlaştırmanın faydaları hakkında detaylı bir inceleme yapacağız.

Kısırlaştırmanın kediler üzerinde bir çok olumlu etkisi vardır istenmeyen yavrulamanın önüne geçilmesi idrarla işaretlemenin azaltılması aşırı miyavlama ve sürtünme gibi davranışların en az indirgenmesi ve bazı hastalıkların engellenmesi bunlar arasında sayılabilir
Kedilerde kısırlaştırmanın fiziksel faydaları
• Dişi kedilerin kısırlaştırılması kanser, piyometra , polikistik ovaryum ve metrit gibi Yumurtalık ve rahim ile ilişkili bazı hastalık risklerinin azaltılmasını sağlar.
• Erkek kedilerde kısırlaştırma, testis kanserleri ve testesteron hormonu ile ilişkili hastalıkların oluşma riskini azaltır.
• Hem erkek, hem de dişi kedilerde genetik kalıtsal hastalıkların yayılmasını engeller.
Kedilerde kısırlaştırmanın davranışsal faydaları
• Kısırlaştırma Östrojen ve progestron, ve testesteron gibi cinsiyet hormonlarının vücuttaki üretiminin azalmasına neden olur. Her ne kadar hala vücutta bir miktar varlıklarını sürdürseler de , miktarları ve etkileri bir hayli düşer. Bu durumda davranışlar üzerinde bir takım pozitif etkiler yaratır.
• Erkek kedilerde bölge Belirlemede rol oynayan idrarla işaretleme ve diğer kedilerle kavga etme gibi istenmeyen davranışların azalması sağlanır.
• Dişi kedilerde de kısırlaştırma erkek kedilerin peşinden gitme aşırı sevgi isteme eğilimi ve agresyon gibi davranışların azalmasını sağlar.
Kısırlaşan kedilerde enerji ihtiyacının azalması, spontan fiziksel aktivitelerin azalması, açlığın artması mama tüketiminde artış bunu sonucunda da kilo almaya yatkınlık ortaya çıkar dolayısıyla kısırlaşan kedilerde özel beslenmeye geçilmesi gerekmektedir.
Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir