Kedi ve Köpeklerde Detox

Çeşitli kimyasalların veya toksinlerin vücuttan atılması işlemine detox denmektedir. Toksin yükü arttığında da bağışıklık sistemi çöker metabolizma iyi çalışmaz. Normal şartlar altında kedi ve köpekler belirli toksini vücuttan atabilirler. Toksin yükü arttığında vücut tüm toksinleri atamaz ve vücut onu kendi bünyesinde depolar. Toksinler yağda dokuda, beyinde ve sinir sisteminde birikir. Biriken ve kanda depolanan bu zehirli kimyasallar hücrelerin normal yapılarını bozarak tümörlerin gelişmesine neden olurlar. Şimdi size tamamen doğal ve yüksek oranda detox etkisine sahip birkaç bitkiden bahsedeceğim.

Deve Dikeni Kökü

Karaciğerin detoksifikasyon fonksiyonunu destekler. İlaçlar ve çevresel toksinler nedeniyle karaciğerde oluşabilecek hasarları azaltır. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Kemoterapinin karaciğer üzerinde ki toksik etkilerinin giderilmesinde kullanılır.

Çöven otu

Doğanın temizlik malzemesi olarak adlandırılır, bu nedenle vücudun detoksifikasyonundan kullanılır. Dışkıyı yumuşatıcı safra söktürücü etkisi vardır. Mukusu sulandırarak, öksürük ile birlikte atılmasını sağlar. Bu özelliği ile solunum yolu hastalıkları tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Deri hastalıkları tedavisinde kullanılır. Yangı giderici özelliği sayesinde eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Su Teresi

DNA hasarını engelleyerek hücreleri korur. Kanser oluşumunu tetikleyen faktörleri etkisiz hale getirir. Virüs Bakterilere karşı tedaviye destekleyici etkisi vardır. Gözleri korur. Yangı giderici özelliği vardır.

Dul Avrat Otu

En sık kullanılan detoksifikasyon bitkilerinden birtanesidir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Antioksidan yapısı nedeniyle hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Prebiyotik etkiside vardır. Kan şekeri ve kolestrolü düzenler.

Karahindiba

Kanı temizler. Karaciğerin Karaciğerin detoksifikasyonunu güçlendirir. Kan kaynaklı toksinleri böbrek aracılığı ile vücuttan uzaklaştırır. Güvenli bir idrar söktürücüdür. Kalp problemi olan köpeklerde vücudun farklı bölgelerinde sıvı birikimini engeller.

Civanperçemi

Antiseptik etkisi vardır. Safra kanalı taşlarının oluşumunu engeller. Sinüs ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Kedi otu

Stresi azaltıcı ve var olan stresi önleyici özelliği vardır. Bunun yanında ağrı giderici ve sakinleştirici etki gösterir. Kan basıncı ve kalp hızını azaltır.

Keten Tohumu

Lif içeriği sayesinde kolon detoksifikasyonunu destekler. İçerdiği esansiyel yağ asitleri ve b vitamini nedeniyle deri ve tüy sağlığını destekler. Deri hastalıkları tedavisinde etkin rol oynar. Virüs ve bakterilere karşı etkilidir. Yangı giderici özelliği vardır. Kolestrolü düşürür.Kanser riskini azaltır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir