İKİNCİ BİR KEDİ İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİM

          Kedi sahiplenmek bir kedi sorumluluğunu almak ona yetebildiğini hissettirebilmek belki de dünyada ki tatmin duyusu en yüksek duygulardan bir tanesidir. Hayatını ona göre ayarlamak zaman zaman seni düşündürse de evin kapısını açtığında seni kapıda karşılaması bütün zorlukları ve sorumlulukları bir anda unutturur. Bazen tek kedi yetmez daha büyük birliktelikler isteyebilirsin veya dışarıda yardıma muhtaç bir kedicik görür evine alıp kardeş olsunlar isteyebilirsin ama cesaretin yoktur ya da evdeki kedinin ne tepki vereceğini bilemezsin. İşte bu yazımda bunlardan bahsedeceğim ve akıldaki tüm sorunları tamamen ortadan kaldıracağım.

Kedi sahiplenirken evdeki kedinizin huyunun yumuşak ve ılımlı olmasına özen gösterelim eğer böyle değil agresif bir kediniz var ise eğer hiçbir şekilde ikinci bir kediyi düşünmeyelim. Çünkü bu düşünce hem ona hem de size büyük zorluk olacaktır.

Başlangıç olarak eğer sahipleneceğimiz kedinin aşıları yapılmamış, herhangi bir hastalığı var ise onu ayrı odada tutmak ayrı tuvalet ve mama kabı kullanmasını sağlamak gerekir. Hastalık durumu iyileşip aşıları tamamlandıktan sonra işlerimiz başlıyor.

  • Öncelikle yeni gelen kedinizin herhangi bir oyuncağını veya yattığı kullandığı bir malzemeyi eski kedinize koklatınız. (2-3 ) Aynı şekilde eski kedinizin eşyalarını da yeni kedinize koklatıp yabancılık çekmemesine özen göstermelisiniz.

  • Şimdi sırada yavaş yavaş karşılaştırma var dilerseniz önce yeni gelen kediyi kafese koyunuz. Sonrasında salonun ortasında kafeste beklesin. Evdeki kediniz onu merak edip etrafında dönecektir ve koklamaya olayı anlamaya çalışacaktır. Belki küçük sürtüşmeler olabilir 😊

  • Box içinde tanışmadan sonra salonda yeni kedinizi serbest bırakınız ve birbirlerini koklamalarına ve tanımalarına fırsat veriniz kesinlikle araya girmeyiniz. Çünkü araya girdiğinizde eski kediniz daha da sinirlenecektir. Sonuç olarak ev onun ve onun dediği olur.

  • Birbirlerini koklayıp biri diğerine üstünlük kurmaları birkaç günü geçmeyecektir. Sonrasında yavaş yavaş ikisini de sevin yani birini sevdiğinizi diğer kediniz görsün. Bunu tam tersi şeklinde de yapabilirsiniz.

  • İki kediyi koltuk altınıza alıp sevmeye ve alıştırmaya devam edin. Her iyi harekette yolunda giden şeyde kedilerinize ödül vermeyi ihmal etmeyiniz.

Tamamen birbirlerine alışmaları bazen haftaları hatta ayları bulabilirken, bazen de birkaç gün içerisin de anlaşabiliyorlar. Tamamen alıştıktan sonra tek kum kabı ve tek mama kabında devam edebilirsiniz. Fakat su kapları farklı farklı yerlerde 3-4 adet olması su tüketim ihtiyaçlarını dengeli bir şekilde karşılanmasını sağlayacaktır.

Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir