KEDİ AKNESİ

KEDİ AKNESİ (Derin Piyoderma)

Halk arasında kedi aknesi veya çene aknesi diye bilinen  derin piyoderma, derinin katmanlarında meydana gelen bir enfeksiyondur. Neredeyse bir çok kedi sahibinin karşılaştığı yaygın bir problemdir. Genellikle çenede olabildiği gibi vücut diğer bölümlerinde de görülebilir. Çenede görülmesinin en önemli sebebi de kontaminasyona en çok çene bölgesinin maruz kalmasından kaynaklanmaktadır.

Nedenleri:

  • Plastik mama ve su kabı kullanımı : Bakteri üreme ve kontaminasyon riski en yüksek madde plastik olduğu için plastik mama ve su kabı kullanan kedilerde sıklıkla görülmektedir.
  • Bağışıklığın düşmesi: Bağışıklığın düştüğü durumlarda da yine kedi aknesi görülmektedir. (Yeni alınan yavrular, aşı öncesi , aşı sonrası, herhangi bir ağır hastalık ile mücadele durumunda )
  • Pire ve pire dışkıları: Pirelerin yerleşmesi ve pirelerin dışkılarını bırakması veya yumurtalarını bırakması sonucu da çenede siyah lekelenmeler görülmektedir.
  • Travmatik nedenler: Herhangi bir sebepten dolayı çene bölgesinin doku bütünlüğünün bozularak bölgede bakterilerin üremesi sonucunda çene piyoderması görülmektedir.
vetmateapp, kedi aknesi

Klinik Belirtiler:

  • Çenede kahve telvesi gibi döküntüler görülebilir.
  • Çene kızarmış ve tüyler dökülmüştür.
  • Hasta çenesine dokunulmasından hoşlanmaz irinli ve ağrılı hissedebilir.
  • Eğer doku bütünlüğü bozulmuş bağışıklık düşmüş ise bölgede mantar üremelerine uygun bir ortamda hazırlanmıştır. Dolayısıyla mantarla birliktede seyredebilir.
  • Pire damlası uzun süre yapılmadıysa pire dışkıları, pire ısırıkları sonucu da yine çenede pireden kaynaklı derin çene piyoderması görülür.

Tedavi:

Hekim muayenesi ve etkene yönelik tedaviler kedi aknesinde en etkili çözümdür. Fakat yinede tedaviden kısaca bahsedecek olursak.

Bölgenin derinlemesine antiseptikli solüsyonlar ile günde 2 -3 defa sertçe temizlenmesi , Bağışıklığı güçlendirmek adına vitamin mineral kullanımı, Akne irinli ve derin ise antibiyotik kullanımı esastır.  Ayrıca pire damlası yakın zamanda yapılmamış ise mutlaka tekrarlanmalıdır. Kullanılan mama kapları plastik ise değiştirilmeli cam, porselen ve metal olmasına özen gösterilmelidir. Bunun haricinde mama ve su kaplarını 2-3 günde bir hijyen açısından temiz tutulması kedi aknesinin önüne geçecektir.

 

Tedavi için sorularınız olduğu taktirde Veteriner hekiminizle irtibata geçebilir veya  mobil veterinerlik hizmeti sunan uygulamamızı indirip dilediğiniz zaman soru sorabilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

vetmateapp ,

 

Rating: 5.0/5. From 7 votes.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir