Kedi ve Köpeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

 

Her bireyin diş bakımına ihtiyaç duyduğu kabul edilse de kedi ve köpeklere gereken ilginin yetersiz kaldığı görülmüştür.  Öncelikle diş plaklarının tanımını yapacak olursak bizlerde olduğu gibi, evcil dostumuzun ağzında sürekli olarak oluşan diş, diş eti ve dil üzerine yapışan bakterilerden oluşan ince bir film tabakadır. Plak diş ve diş etine etki eden asit ve diğer zararlı kimyasalları üremesine yardımcı olarak ağızda bir takım değişikliklere neden olur.

Bunlar; Ağız içinde kötü koku , diş eti iltihabı, ve tartar oluşumu gibi dental oluşumlara neden olur. Bunların yanı sıra diş eti hastalıkları diğer ciddi sağlık problemlerine de zemin hazırlar.

Diş etki hastalığı ,bakteri plağı tarafından üretilen toksinlerin diş etinde iltihaba neden olur. Bu durum kızarıklık, şişkinlik, ve kanama eğilimi nedeni ile kolayca fark edilebilir. İltihap zamanla çene kemiklerine oturan diş kökleri ve tutucu liflerde hasara neden olur. Bu durum diş kaybı ile sonuçlanır, çünkü fiber tutucular artık dişleri kemikte sabitleyemezler. Plak daha sonra tartar formatına dönüşür, sertleşir ve kalsifiye olur. Nihayetinde, tartar da yeni plak oluşumları için mükemmel bir yüzey ve ortam oluşturur. Tartar sert olduğundan sadece veteriner kontrolünde genel anestezi ile temizlenebilir. Peki petimin dental bir probleme sahip olduğunu nasıl anlayacağız.

Kötü nefes kokusu sıklıkla Evcil dostunuzun diş ve diş eti problemine sahip olduğunun ilk belirtisidir. Kedi ve köpeklerde kalıcı ağız kokusunun yaklaşık %85 ‘ nin bu yolla oluştuğu düşünülmektedir. Kötü koku genellikle bakteri plakları tarafından üretilen sülfür gazlarıyla ilgilidir. Diş eti hastalıklarının yaygın bulguları; fırçalandığında ya da çiğneme sırasında kanama , yemeye karşı isteksizlik ve aşırı salya oluşumu gözlenir. Oral ağrı nedeniyle temas dan kaçarlar , depresif görünürler ve halsizlik görülür.  Diş hastalıklarında diyet diş sağlığını etkilemektedir. Köpek kuru mama veya kedi kuru mama ya göre daha çok yumuşak gıda tüketen kedi ve köpeklerde plak ve tartar oluşumuna eğilim artar. Ağız ve diş sağlığı için önemlidir.

 

Peki petimin ağız diş sağlığını nasıl sağlarım plak oluşumunun nasıl önüne geçerim ?

Diş fırçalamak plak uzaklaştırmanın en etkili yoludur. Kedi ve köpekler 6-8 haftalık iken fiş fırçalamaya alıştırmak gerekir Bunu kabullenmeleri biraz zaman alabilir ama küçük yaşta alıştırmak sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Diş fırçalama işi günde 2 günde 1 defa 10 dakikaya yakın yapılmalıdır. Bunun için et tadında özel diş macunları ve diş fırçaları mevcuttur. Kedi köpeklerin hoşuna gitmektedir. Fırçalama işlemi alt çeneden başlayarak diğer bütün dişler güzelce fırçalanmalıdır.

Bunun yanı sıra suyuna ve mamasına koyulan bir takım özel ürünlerde bulunmaktadır. Bu özel ürünler ağız ve diş sağlığını korumakla kalmayıp tartar ve plakları yumuşatır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir